Kevin sam w Nowym Jorku

Kevin sam w Nowym Jorku / Home Alone 2 (1992), reż. Chris Columbus

Już dawno nie oglądałam filmu z taką uwagą. Oczywiście drugą część przygód Kevina widziałam już nie raz i mogłam bez przygotowania wymienić kilka charakterystycznych dla Nowego Jorku miejsc pokazanych w filmie. Ale tym razem chciałam stworzyć listę wszystkich ważnych punktów miasta, które odwiedził bohater. Znalazłam 15, szczegóły poniżej, ale jeśli ktoś z Was rozpoznał coś jeszcze –  niech koniecznie napisze. Sama jestem ciekawa na ile uważnie obejrzałam ten klasyk.

Lotnisko LaGuardia

Najmniejsze z nowojorskich lotnisk, za to z najpiękniejszymi widokami. Usytuowane na Queens, tuż obok Manhattanu, dając szanse obejrzenia niesamowitej panoramy tej części miasta podczas startu lub lądowania.

Lądowanie na LaGuardii, fot. Jakub Jóźwiak

LaGuardia ma już blisko 80 lat, budowa ruszyła w 1937, a pierwsi pasażerowie pojawili się w grudniu 1939 roku. Nazwa pochodzi od inicjatora lotniska i trzykrotnego, republikańskiego burmistrza Nowego Jorku (1934-1945) Firello La Guardii. Obsługuje przede wszystkim loty wewnątrzkrajowe, ze względu na założony limit odległości: 2500 km bezpośredniego lotu. W 2016 roku obsłużyło blisko 30 mln pasażerów, co dało 10. miejsce w Stanach Zjednoczonych. Dla porównania warszawskie lotnisko Chopina w tym samym okresie obsłużyło niecałe 13 milionów podróżujących.

Obecnie na lotnisku trwa bardzo gruntowna przebudowa. Na szczęście. Gdy lądowaliśmy na LaGuardii w 2013 roku mocno zdziwiły nas informacje lotniskowe wyświetlane na kineskopowych (!) telewizorach.

Ed Koch Queensboro Bridge

Oddany do użytku w 1909 roku, był wówczas czwartym najdłuższym mostem na świecie. Łączy Long Island z Manhattanem. Znany jest wszystkim nowojorskim maratończykom, nim po raz pierwszy trafiają na Manhattan. Znają go także miłośnicy literatury. Nick Carraway z klasyka „Wielki Gatsby” wspomina o nim w rozmowie z Gatsbym: „Nowy Jork widziany z mostu Queensboro jest zawsze miastem widzianym po raz pierwszy, z jego pierwszą, szaloną zapowiedzią wszystkich cudów i piękności świata”.

W 2010 roku miasto podjęło uchwałę o nadaniu nowej nazwy. Patronem mostu został Ed Koch, długoletni burmistrz Nowego Jorku (1978-1989), ale też niezwykle kontrowersyjna postać. Jego plany o zrównaniu z ziemią Greenwich Village, czy przeprowadzenia drogi przez środek Washington Square na szczęście zostały zablokowane. Nowojorczycy jednak o tych pomysłach pamiętają, więc kontestują nową nazwę i na co dzień używają starej.

Radio City Music Hall

Sala widowiskowa, centrum multimedialne, zwane przez nowojorczyków „Showplace of the Nation.” Część Rockefeller Center, w której odbyło się mnóstwo ważnych dla Nowego Jorku wydarzeń artystycznych, telewizyjnych, a nawet sportowych. Trochę jak „Kongresowa” dla Warszawy, tylko  na znacznie większą skalę. O tym miejscu na pewno powstanie oddzielny wpis.

Radio City od strony 6 Alei, fot. Jakub Jóźwiak

Empire Diner

Znajdująca się w Chelsea (róg 10 Alei / 22 ulicy) otwarta w 1946 roku, bardzo popularna restauracja typu „diner”.  Uwielbiana przez celebrytów, bywali tu Josh Brolin, Ethan Hawke, Madonna, Julia Roberts, Steven Spielberg, Barbra Streisand oraz  Kate Winslet. Możemy ją zobaczyć także w innych filmach, m.in. w  “Manhattan” W. Allena, drugiej części „Facetów w czerni” oraz w serialu „Prawo i porządek”. A znany współczesny amerykański malarz John Baeder, którego specjalnością są obrazy przedstawiające tanie restauracje i przydrożne knajpy, w 2003 namalował „portret” Empire Diner. Jeśli ktoś z Was lubi tego rodzaju malarstwo polecam stronę http://www.artnet.com/artists/john-baeder/

John Baeder – Empire Diner, 2003 (akwarela na papierze)

Battery Park, widok na Statuę Wolności

Najstarsza część Nowego Jorku, znajdująca się na południowych krańcach Manhattanu. To tu znajdował się port, do którego przybywały statki z Europy, i który dał początek tej wspaniałej metropolii. Dziś pełni zupełnie inne funkcje, głównie rekreacyjne i turystyczne. Stąd odpływają promy na Ellis Island i Liberty Island, na której znajduje się Statua Wolności. Piękne nabrzeże i park są fantastycznym miejscem spacerów, zarówno dla Nowojorczyków jak i turystów. Ale o tym napiszę przy innej okazji.

WTC, taras widokowy

O World Trade Center będę na pewno jeszcze pisać, dziś tylko o tarasie widokowym usytułowanym na szczycie południowej wieży WTC. Zamknięty taras widokowy znajdował się na 107 piętrze na wysokości 400 m. Stąd ruchomymi schodami można było dojechać na 110. piętro, gdzie na wysokości 420 m znajdował się zewnętrzny taras. I po nim właśnie samotnie spacerował Kevin.

Fulton Fish Market – Targ rybny

Otwarty w 1822, aż do 2005 roku znajdował się w pokazanej w filmie lokalizacji, w dzielnicy finansowej przy Fulton Street. Taka lokalizacja może dziwić, ale musimy pamiętać, że potęga nowojorskiej giełdy powstała na bazie wymiany towarowej, a w XIX wieku jednym z podstawowych towarów, którymi handlowano w Nowym Jorku były ryby. Przez lata to właśnie ten manhattański targ był najważniejszym miejscem handlu rybami na wschodnim wybrzeżu w Stanach Zjednoczonych. Teraz znajduje się na Bronxie i nadal jest jednym z głównych ośrodków handlu rybami na świecie. Rocznie sprzedawanych jest ponad 100 milionów kg ryb, o wartości przekraczającej miliard dolarów.

Grand Army Plaza (Manhattan)

Uwaga – w Nowym Jorku są dwa place o tej nazwie. Jeden znajduje się na Brooklynie przy Prospect Parku, drugi na Manhattanie, przy Central Parku. Kevin odwiedza ten drugi i idąc za wyraźną wskazówką postaci anioła na pomniku Williama Tecumseha Shermana decyduje się przenocować w pobliskim hotelu Plaza.

Co ciekawe budowę parku ufundował Joseph Pulitzer (ten od literackiej nagrody Pulitzera), który marzył o utworzeniu w Nowym Jorku placu podobnego do paryskiego Place de la Concorde (Plac Zgody). Wyszło mniej spektakularnie, ale nadal interesująco.

Hotel Plaza z perspektywy Grand Army Plaza, fot. Alan Light

Hotel Plaza

I znów, na dłuższy wpis o tym uwielbianym przez filmowców hotelu będziecie musieli jeszcze chwilę poczekać. Teraz tylko o wyjątkowej ofercie jaką hotel przygotował dla wielbicieli filmu „Kevin sam w Nowym Jorku”,  by uświetnić 25 rocznice premiery.

Oprócz noclegu w legendarnym hotelu goście będą mogli wybrać się na 4 godzinną wycieczkę limuzyną szlakiem Kevina, pojeździć na łyżwach na lodowisku w Central Parku oraz obejrzeć panoramę miasta z tarasu widokowego. A na koniec słynny deser lodowy serwowany w pokoju.

Oferta ważna jest do końca października 2018, a dla zainteresowanych szczegóły pod linkiem http://www.theplazany.com/homealone2/

Lodowisko w Central Parku – Wollman Rink

Lodowisko co najmniej równie popularne jak to przy Rockefeller Center. Działa od 1949 i jak wiele ważnych miejsc w Nowym Jorku powstało dzięki dotacji osoby prywatnej. Kate Wollman przeznaczyła 600 tysięcy dolarów by upamiętnić całą swoja przedsiębiorczą rodzinę. Nie tylko bohaterowie tego filmu mogły cieszyć się jazdą na tym fantastycznym lodowisku. Moje ulubione postaci, które można zobaczyć na Wollman Rink  to Oliver i Jennifer z „Love Story” oraz Jonathan i Sara z filmu „Igraszki losu” / „Serendipity”.

Dunkan’s Toy Chest, a tak naprawdę to FAO Schwarz

FAO Schwarz założone w 1892 roku było najstarszym sklepem z zabawkami w Stanach Zjednoczonych. Flagowym sklepem sieci był ten pokazany w filmie, znajdujący się przy 5 Alei, który dla wielu pokoleń nowojorczyków stał się synonimem fantastycznej zabawy. Niestety problemy finansowe zmusiły dotychczasowych właścicieli do sprzedaży całej sieci największemu graczowi na amerykańskim rynku zabawek – Toys‘R’Us. To niestety doprowadziło do zamknięcia sklepu w 2015 roku. Na szczęście to nie koniec tej historii. W 2016 roku znalazł się nowy inwestor, który odkupił prawa.  A kilka tygodni temu, 24 października 2017 sklep przy 5 Alei ponownie został otwarty, ku radości małych i dużych nowojorczyków.  Oraz turystów.

Bethesda – Fontanna i taras w Central Parku

To prawdopodobnie najczęściej fotografowane i filmowane miejsce w Nowym Jorku. W czasie naszego ostatniego pobytu w Nowym Jorku, we wrześniu tego roku spotkaliśmy kilkanaście par, młodych małżeństw, które ślubną sesję zdjęciową zaplanowały właśnie tutaj. Dodam, że tego dnia padało. Filmów, w których pojawia się fontanna i taras jest kilkadziesiąt. O jednym z nich pisałam już na blogu – „Szczęśliwy dzień„. Kolejne na pewno się pojawią.

Fontanna Bethesda 2012 rok, fot. Jakub Jóźwiak

Ostatnie trzy to ikoniczne i absolutnie nie dające się scharakteryzować w kilku zdaniach miejsca: Carnegie Hall, Times Square i Rockefeller Center. Zostawię je na odrębne, co najmniej tak samo długie wpisy.

Kevina można lubić bardziej lub mniej, ale pięknie przeprowadził nas przez najpiękniejsze miejsca Manhattanu!